/>
Z tej pierwszej, czyli energii słonecznej czerpie fotowoltaika.
Czym tak właściwie jest fotowoltaika?
Jest to proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Odbywa się to przez panele słoneczne, które umieszczane są zazwyczaj na dachach budynków. Są zrobione z krzemu, przechwytują one najmniejsze jednostki światła tzn. fotony, co wprawia w ruch elektrony, a to z kolei produkuje energię elektryczną. Płynący z kolektorów słonecznych do inwentera solarnego prąd stały zmieniany jest tam na prąd zmienny, co zasila nasze urządzenia w domu.
Kolektory słoneczne to "płyty" przechwytujące promienie słoneczne. Montując, kieruje się je na południe by docierała do nich jak największa dawka światła.
Fotowoltaika z roku na rok zdobywa coraz to większa popularność. Jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. W naszym społeczeństwie rośnie świadomość zagrożeń wynikających z braku ekologii, dlatego ludzie szukają lepszych rozwiązań. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia zwrot kosztów poniesionych korzystając z energii elektrycznej. Zasoby ziemi kiedyś się wyczerpią, a światło słoneczne nie, dlatego warto go mądrze wykorzystać.
Przy tym trzeba mieć na uwadze
Nie tyle szum medialny o zanieczyszczeniu powietrza przez używanie nagminnie paliw kopalnych, ile zwiększona dostępność do nowej technologii mają wpływ na to, że fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że zakładający przy domach i na dachach panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne mogą liczyć na pokaźne dotacje ze strony Unii Europejskiej.
Dziś już kolektory, czy panele na dachach sąsiadów nikogo nie dziwią, a wręcz przeciwnie, wzbudzają zdrowe zainteresowanie, nierzadko przeradzające się w czyn, czyli zamontowanie podobnych urządzeń u siebie. Przy tym trzeba mieć na uwadze fakt, aby dopasowywać ilość kolektorów optymalnie do gospodarstwa domowego, ponieważ ich nadmiar powoduje nierzadko konieczność spuszczania gorącej wody do kanalizacji. Panele fotowoltaiczne to już inna sprawa, gdyż tutaj ich ilość może być jedynie ograniczona dostępną przestrzenią. Nadmiar energii elektrycznej nie będzie bowiem stracona, ale przejęta przez dostawcę energii elektrycznej, a następnie oddana w razie potrzeby po odtrąceniu pewnego procenta wynikającego z kosztów manipulacyjnych. Energia odnawialna pochodząca ze słońca ma się w każdym razie coraz lepiej.
Każdy chciałby czerpać energię bez eksploatowania
Każdy chciałby czerpać energię bez eksploatowania otoczenia i własnego portfela. Takie rozwiązanie daje energia odnawialna, którą w swojej inżynierii wykorzystuje fotowoltaika.
Każdy, dla kogo sprawy ekologii są ważne i stanowią kryterium wyboru źródeł ciepła, śmiało może postawić na kolektory słoneczne, które wykorzystują taką właśnie naturalną, tanią energię.
Na naszym rynku już od dłuższego czasu można znaleźć wiele firm oferujących montaż urządzeń bazujących na energii odnawialnej, która bez kolizji z klimatem służy człowiekowi.
Jest to dalszy rozwój myśli energetycznej wychodzący naprzeciw zmniejszeniu eksploatacji złóż kopalnych, które w dobie rozwoju przemysłu i dobrobytu są na wyczerpaniu, a dodatkowo ich użycie stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Energia odnawialna, według jej wynalazców jest korzystną alternatywą dbającą o globalne otoczenie i w ogólnym rozrachunku tańszą dla kieszeni konsumenta.
Na naszych dachach jak grzyby po deszczu wyrastają teraz kolektory słoneczne, które dzięki swojej funkcji zastępują tradycyjne piece i tym samym stanowią swoiste filtry zanieczyszczonego dymem smogowym powietrza. Same nie wytwarzają przy tym żadnych szkodliwych substancji.